Left Banner

Left Banner

Kaip vilnos plaukeliai virsta veltiniu?

Įkėlė: Rasa Valinskienė Kategorija: Straipsniai ir patarimai - Syvas.lt Paskelbta: Komentarų: 0 Paspaudimai: 548

Kaip vilnos plaukeliai virsta veltiniu?

Ar kada bandėte įsivaizduoti, kaip vilnos plaukeliai virsta tvirtu ir ilgaamžiu veltiniu? Vilna – tai kai kurių gyvūnų kailio plaukai, kuriems būdinga savybė veltis į vientisą gniužulą. Veltinis – tai persipynę, susivėlę ir į vientisą „gabalą“ susitraukę vilnos plaukeliai, viena seniausiai žinomų tekstilės medžiagų. 

Veltinis gali būti plokščias, arba erdvinis. Jame esantys plaukeliai susipina taip stipriai, kad jų atpinti jau neįmanoma. Ši medžiaga pasižymi puikiomis termoizoliacinėmis savybėmis, tvirtumu, atsparumu, gerai išlaiko formą. Iš jos galima gaminti avalynę, kepures, rankines, papuošalus, žaislus ir t. t. Pagaminti veltinį žymiai paprasčiau nei audinius ar vilnonius siūlus. Tam nereikia jokių staklių, adatų ar virbalų.

Detaliau panagrinėkime, kaip gi vilnos plaukeliai virsta tuo nuostabiuoju veltiniu

Tai įvyksta todėl, kad vilnos plaukelių paviršius padengtas plika akimi nematomais žvyneliais. Drėgmės ir šilumos paveikti jie atsiveria, pakyla nuo paviršiaus ir susiliečia su kitais, esančiais ant kitų plaukelių bei su jais sukimba. Vėlimo metu vilna būna mechaniškai trinama, gniaužoma ir tai skatina plaukelius vis glaudžiau kontaktuoti tarpusavyje bei stipriau sukibti. Galiausiai gaunama medžiaga, kurioje visi plaukeliai nebegali pajudėti iš savo vietų.

Kai veltinis gaminamas pasitelkiant šilumą ir drėgmę, tai vadinama šlapiuoju vėlimu. Dar vienas šio proceso ingredientas yra muilas. Prieš vėlimą klojinys apšlakstomas muiluotu vandeniu. Muilo galima ir nenaudoti, tačiau pastebėta, kad be jo vilna veliasi prasčiau. Taip pat svarbi vandens temperatūra. Kuo ji aukštesnė, tuo smarkesnis vilnos klojinio susitraukimas. Susitraukimą padidina ir temperatūros keitimas, kai veltinis veikiamas karštu, o paskui šaltu vandeniu.

Kitas veltinio gaminimo būdas yra sausas vėlimas, kurio metu patyrę vėlėjai gali sukurti įspūdingus erdvinius gaminius. Šiuo atveju vilnos karšinys badomas specialiomis vėlimo adatomis. Jos turi nedidelius griovelius, kuriais užkabina plaukelius ir supina juos tarpusavyje. 

Šie abu veltinio gaminimo metodai gali būti derinami tarpusavyje.

Komentarai

Palikite komentarą